Dubai – miasto dronów

Dubaj wkrótce stanie się pierwszym miejscem na świecie, które zaimplementuje oprogramowanie śledzące w czasie rzeczywistym do monitorowania operacji komercyjnych dronów w ograniczonej przestrzeni powietrznej, według urzędników z Dubai Civil Aviation Authority (DCAA).

Oprogramowanie Exponent Portal – które zostało publicznie zaprezentowane po raz pierwszy podczas demonstracji na żywo podczas Światowego Szczytu Bezpieczeństwa Lotniczego w Dubaju w poniedziałek – pozwoli urzędnikom DCAA i innym władzom lokalnym na śledzenie lokalizacji, prędkości i wysokości dronów, a także przeglądać i rejestrować materiał zbierany przez kamerę pokładową drona.

System działa poprzez dodatek o gramaturze 160 gramów, który należy zamontować na dronach przed lotem.

“Poza wydaniem certyfikatu bez sprzeciwu, jesteśmy w stanie monitorować, co robi operator RPAS (zdalnie sterowany system lotniczy)” – wyjaśnił Michael Rudolph, dyrektor ds. Przepisów i bezpieczeństwa DCAA. “Powinniśmy mieć jakieś wykroczenia, jesteśmy o tym poinformowani”.

Najnowsze incydenty związane z bezpieczeństwem z udziałem dronów

> Kwiecień 2016: Dron uderza w samolot British Airways na lotnisku Heathrow. Około godziny 12.50 pilot na linii lotniczej na lotnisko Heathrow z Genewy poinformował policję, że wierzy, że dron uderzył w samolot.

> Marzec 2016: Dron zbliżył się na odległość 200 stóp, uderzając w odrzutowiec Lufthansy pod lotniskiem w Los Angeles 18 marca. Pilot Lufthansy A380 zbliżającej się do lotniska poinformował, że dron przeleciał nad głową około godziny 13.30.

> Styczeń 2015: Rekreacyjne drony zmusiły do ​​zamknięcia lotniska w Dubaju na 55 minut po tym, jak zbliżyły się niebezpiecznie do toru lotu komercyjnych samolotów pasażerskich. W rezultacie niektóre samoloty musiały zostać przekierowane na lotnisko Al Maktoum w Jebel Ali.

Korzystając z Exponent Portal, zarówno DCAA, jak i operator dronów są natychmiast powiadamiani – w tym przez niemal natychmiastowe wiadomości SMS – kiedy dron zabłądzi poza wcześniej określonym obszarem “geo-fencing”, w którym pojazd może latać.

“W tym czasie jesteśmy w stanie dać operatorowi telefon” – powiedział Rudolph. “Gdybyśmy nie byli w stanie monitorować tego koncertu, moglibyśmy przypomnieć sobie informacje w późniejszym czasie, albo zadzwonić do operatora i rapować go na kostkach palców lub inaczej pokazać mu, gdzie występowało przestępstwo … i upewnij się, że to się nie powtórzy. ”

Ponadto zdolność oprogramowania do monitorowania kanału wideo drona pozwoli władzom – takim jak Ministerstwo Obrony – na zagwarantowanie, że wideo nie będzie zajmowane wrażliwymi obszarami.

“(Oni) będą w stanie natychmiast ustalić, czy istnieje coś, co musi zostać ocenzurowane, zanim będzie mogło zostać wysłane do produkcji, czy trzeba je wywołać i cenzurować kartę inteligentną z kamery, czy jest to dopuszczalne, “Zauważył Rudolph.

Regulacja dronów

Khalid Al Arif, dyrektor Departamentu Standardów i Regulacji DCAA, zauważył, że DCAA “jest w trakcie” podpisywania memorandum porozumienia z różnymi jednostkami rządowymi – w tym z policją w Dubaju – w celu wspólnej pracy nad regulacją dronów.

Rudolph zauważył, że DCAA ma system rejestracji, który zapewnia kartę rejestracyjną dla różnych rodzajów operatorów dronów, w tym hobbystów, specjalistów (takich jak drony), operatorów komercyjnych, którzy czerpią dochody z operacji dronowych i operatorów rządowych dronów.