Terapia manualna – pomoc w bólu

Terapia manualna – co to takiego?

Leczenie za pomocą terapii manualnej polega na przywracaniu organizmu, stawów, mięśni i struktur nerwowych do pełni sprawności. Metody które są stosowane to na przykład:
– Mobilizacja stawów
– Leczenie tkanek miękkich (mięśni, ścięgien)
– Trening funkcjonalny (ruchowy)

ucisk mięśni

Terapia ta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń ruchu, dzięki przeprowadzeniu wywiadu można uzyskać pełen komplet informacji na temat potrzeb danego pacjenta, jego sprawności ruchowej, problemów, a co za tym idzie przygotować plan terapii.
Podczas ćwiczeń pacjent wykonuje odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, które mają pobudzić organizm do poprawy mechaniki kręgosłupa, stawów i kończyn. Dodatkowo w terapii manualnej stosuje się różnego rodzaju masaże, szczególnie szeroko stosowanym jest masaż uciskowy, który polega na rozluźnianiu napiętych mięśni, dzięki temu, umożliwiamy organizmowi uzyskanie większej sprawności ruchowej, oraz zmniejszamy wysiłek jaki mięśnie muszą ponosić przy każdym ruchu,

Dla kogo taka terapia?

Terapia skierowana jest do osób w każdym wieku którym doskwiera ból stawów, mięśni, kręgosłupa i kończyn. W ośrodku rehabilitacyjnym Habilitas, terapia manualna jest szeroko stosowanym środkiem rehabilitacyjnym. Korzystają z niej osoby starsze jak i młodzież która bardzo często przeciąża swój organizm.

rozluźnianie mięśni

Czy to na pewno działa?

Terapia manualna jest stosowana w większości klinik rehabilitacyjnych, od pewnego czasu prowadzone są także badania które mają w jasny sposób potwierdzić działanie takiego typu terapii. Jest to uznana metoda którą stosują terapeuci po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów.