Trzęsienie ziemi w Japonii

TOKYO – Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło czwartkową japońską wyspę Hokkaido, powodując utratę władzy milionów domów, zabijając co najmniej 17 osób i pozostawiając 26 innych zaginionych po tym, jak osuwisko zmiażdżyło wiele domów.

Trzęsienie ziemi, które obaliło kilka małych budynków i przecięło elektryczność do wszystkich trzech milionów domów na wyspie, pojawiło się kilka dni po tym, jak największy tajfun uderzył w Japonię w ciągu 25 lat, przedzierając się przez południowy zachód, zabijając 11 i zamykając trzecie ruchliwe lotnisko Japonii na kilka dni.

W czwartek w Hokkaido ratownicy usiłowali dostać się do domów zmiażdżonych przez lawinę błotną w miastach Atsuma i Abira po trzęsieniu ziemi, które uderzyło tuż po trzeciej nad ranem. Serwis pogodowy Japonii powiedział, że ma on wstępną wielkość 6,7.

Urzędnicy Hokkaido twierdzili, że trzy ciała zostały odzyskane z osuwisk w Atsumie, a to drugie znaleziono w Sapporo, stolicy Hokkaido. Około 300 osób zostało rannych.

Według NHK, publicznego nadawcy, około 1900 osób ewakuowano z domów.

Trzęsienie miało ogromny wpływ na sieć energetyczną Hokkaido. Elektrownia jądrowa w Tomari straciła główne źródło zasilania, ale generator zapasowy chłodził swoje zbiorniki wypalonego paliwa. Firma Hokkaido Electric Power, która obsługuje elektrownię, stwierdziła, że ​​nie wykryła żadnych zmian w poziomie promieniowania wokół elektrowni.

Hiroshige Seko, japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu powiedział dziennikarzom, że odzyskanie władzy we wszystkich domach na Hokkaido zajmie około tygodnia. Usługi kolejowe na wyspie zostały zamknięte z powodu awarii zasilania.

W czwartek po południu moc została zwrócona do 1,4 miliona gospodarstw domowych, około połowę na wyspie. Prawie poniżej 250 szpitali działało na generatorach. Sygnalizacja świetlna w centrum Sapporo była znowu włączona, podobnie jak cyfrowa tablica ogłoszeń z przodu wieży telewizyjnej, lokalny punkt orientacyjny.