Zaćmienie słońca – chrońcie oczy

“Jedynym bezpiecznym sposobem patrzenia na słońce, czy to podczas zaćmienia, czy nie, są te specjalne filtry słoneczne. Filtry te są używane w okularach typu eclipse lub w ręcznych przeglądarkach słonecznych. Muszą spełniać bardzo specyficzny światowy standard znany jako ISO 12312-2. ”

Silverman przypomina, że ​​nawet najciemniejsze okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed silnymi promieniami słońca.

Oto inne wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z zaćmienia słońca:

Sprawdź okulary: Dokładnie sprawdź filtr przeciwsłoneczny lub okulary zaćmienia przed ich użyciem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zadrapania lub uszkodzenia, odrzuć je. Upewnij się, że mają one etykietę ISO wraz z informacjami producenta. Okulary powyżej 3 lat nie powinny być używane.

Postępuj zgodnie z instrukcjami: Zawsze czytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami dostarczanymi z filtrami słonecznymi i okularami. Pomóż małym dzieciom prawidłowo korzystać z wyposażenia. Zanim spojrzysz w słońce, stój spokojnie i zasłoń oczy za pomocą okularów zaćmienia i słonecznego widza, aby się zaaklimatyzować. Po zerknięciu w słońce, odwróć się, a następnie zdejmij filtr. Nie usuwaj go, patrząc na słońce.

Nie patrz gołym okiem: jedyny moment, w którym bezpiecznie patrzysz na słońce bez widza, to całkowite zaćmienie, gdy księżyc całkowicie zakrywa jasną twarz słońca i nagle robi się ciemno. Gdy tylko słońce zacznie się pojawiać nawet bardzo nieznacznie, natychmiast skorzystaj z słonecznej przeglądarki. NIGDY nie patrz na częściowo zaćmione słońce lub nawet na nieoślepione słońce przez niefiltrowaną kamerę, teleskop, lornetkę lub inne podobne urządzenia, nawet jeśli korzystasz z przeglądarki solarnej.

Poszukaj eksperta: Porozmawiaj z ekspertem astronomem, jak znaleźć odpowiednie okulary do korzystania z tych urządzeń.

Nie zapomnij o ochronie przed słońcem: Jeśli będziesz obserwować zaćmienie w plenerze, koniecznie stosuj filtr przeciwsłoneczny co godzinę, mówi Silverman. “Twoja skóra jest również wrażliwa na silne promienie słoneczne”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *