Zaćmienie słońca – chrońcie oczy

“Jedynym bezpiecznym sposobem patrzenia na słońce, czy to podczas zaćmienia, czy nie, są te specjalne filtry słoneczne. Filtry te są używane w okularach typu eclipse lub w ręcznych przeglądarkach słonecznych. Muszą spełniać bardzo specyficzny światowy standard znany jako ISO 12312-2. ”

Silverman przypomina, że ​​nawet najciemniejsze okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed silnymi promieniami słońca.

Oto inne wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z zaćmienia słońca:

Sprawdź okulary: Dokładnie sprawdź filtr przeciwsłoneczny lub okulary zaćmienia przed ich użyciem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zadrapania lub uszkodzenia, odrzuć je. Upewnij się, że mają one etykietę ISO wraz z informacjami producenta. Okulary powyżej 3 lat nie powinny być używane.

Postępuj zgodnie z instrukcjami: Zawsze czytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami dostarczanymi z filtrami słonecznymi i okularami. Pomóż małym dzieciom prawidłowo korzystać z wyposażenia. Zanim spojrzysz w słońce, stój spokojnie i zasłoń oczy za pomocą okularów zaćmienia i słonecznego widza, aby się zaaklimatyzować. Po zerknięciu w słońce, odwróć się, a następnie zdejmij filtr. Nie usuwaj go, patrząc na słońce.

Nie patrz gołym okiem: jedyny moment, w którym bezpiecznie patrzysz na słońce bez widza, to całkowite zaćmienie, gdy księżyc całkowicie zakrywa jasną twarz słońca i nagle robi się ciemno. Gdy tylko słońce zacznie się pojawiać nawet bardzo nieznacznie, natychmiast skorzystaj z słonecznej przeglądarki. NIGDY nie patrz na częściowo zaćmione słońce lub nawet na nieoślepione słońce przez niefiltrowaną kamerę, teleskop, lornetkę lub inne podobne urządzenia, nawet jeśli korzystasz z przeglądarki solarnej.

Poszukaj eksperta: Porozmawiaj z ekspertem astronomem, jak znaleźć odpowiednie okulary do korzystania z tych urządzeń.

Nie zapomnij o ochronie przed słońcem: Jeśli będziesz obserwować zaćmienie w plenerze, koniecznie stosuj filtr przeciwsłoneczny co godzinę, mówi Silverman. “Twoja skóra jest również wrażliwa na silne promienie słoneczne”.