Zielona herbata, na co pomaga?

Na co Pomaga zielona herbata? Dowiedzmy się!

Modny napój

Legenda głosi, że herbata została odkryta przez chińskiego cesarza Shen Nunga ponad cztery tysiące lat temu, kiedy kilka liści z pobliskiego drzewa wdarło się do jego wrzącej wody. Dopiero dużo później, podczas dynastii Tang (618 – 907 AD), herbata stała się narodowym napojem Chin.

Krótko po tym został wprowadzony do Japonii, gdzie stał się częścią japońskiej kultury, co można zaobserwować w słynnej ceremonii herbacianej.

Pierwsi Europejczycy, którzy odkryli herbatę, prawdopodobnie byli portugalskimi kupcami. Na początku XVII wieku Holendrzy przywieźli herbatę do Europy, gdzie wkrótce stała się modnym napojem. Z Holandii rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, a pierwsze datowane odniesienie do herbaty w Wielkiej Brytanii pochodziło z londyńskiej gazety z 1658 roku.

Reszta jest historią, jak to się mówi, a obecnie prawie nie ma zakątka świata, w którym herbata nie cieszy się taką lub inną postacią.

Wszystkie rodzaje herbaty (z wyjątkiem ziołowych herbat takich jak rumianek, mięta pieprzowa i rooibos) są produkowane z rośliny Camellia sinensis, a odmiany różnią się tylko w zależności od tego, gdzie są uprawiane, kiedy są zbierane i, co najważniejsze, w jaki sposób są przetwarzane. Istnieją cztery główne kategorie herbaty:

Herbatę białą wytwarza się z pąków i najmłodszych liści lub rośliny herbaty, które są na parze i suszone. Jest minimalnie przetworzony i zawiera tylko niewielką ilość kofeiny.

Zieloną herbatę wytwarza się z liści herbaty, które są suszone i ogrzewane, przez pieczenie lub gotowanie na parze, aby zapobiec fermentacji zielonej herbaty.

Liście herbaty Oolong są siniaki po zbiorze i smażone na patelni po częściowej fermentacji. Herbata Oolong ma pełny smak i słodki aromat.

Czarna herbata to w pełni sfermentowana herbata. Liście są więdnięte i zwijane, a następnie fermentowane przez dłuższy czas. Liście są następnie wypalane, co czyni je czarnymi. Czarna herbata ma silny, pełny smak.

Zielona herbata, modny napój

Zielona herbata jest numerem jeden

W krajach zachodnich większość ludzi pije czarną herbatę, ale na całym świecie najpopularniejszą herbatą jest zielona herbata, głównie dlatego, że jest preferowana w krajach azjatyckich.

W tradycyjnej medycynie wschodniej zielona herbata stosowana jest między innymi do wspomagania trawienia, poprawy czynności serca, kontrolowania krwawienia i gojenia ran. Uważa się również, że poprawia zdrowie psychiczne.

Zielona herbata wytwarzana jest z niesfermentowanych liści i zawiera wysokie stężenia silnych przeciwutleniaczy zwanych polifenolami. Według University of Maryland Mecial Center przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają DNA i powodują śmierć komórki.

Wielu naukowców uważa, że ​​wolne rodniki przyczyniają się do procesu starzenia się, jak również do rozwoju wielu problemów zdrowotnych, w tym raka i chorób serca.

Nauka a folklor

Istnieje wiele środków ludowej i tradycyjnych leków, które mają leczyć lub łagodzić objawy chorób i dolegliwości. Niektóre prace, ale wiele z nich to “stare opowieści żon”, całkowicie oparte na przesądach i mało prawdopodobne, aby sprostały naukowym badaniom. Dwa skrajne przykłady to pogląd, że mocz leczy trądzik i że owinięcie brudnej skarpetki wokół szyi leczy ból gardła.

Przeczytaj: przeciwstawia się standaryzacja tradycyjnej medycyny

Zanim lek lub lek zostanie zaakceptowany przez zachodnie lub alopatyczne leki, poddawany jest tzw. Testom empirycznym. Dowody empiryczne opierają się na wynikach eksperymentu, co oznacza, że ​​wartość lecznicza jakiegokolwiek środka będzie zaakceptowana tylko po przejściu rygorystycznych testów naukowych.

Zgodnie z tradycją lub pogłoskami, zielona herbata może:

Obniż ryzyko choroby sercowo-naczyniowej
Pomagają zrzucić wagę
Leczyć lub zapobiegać rakowi
Zmniejsz ryzyko udaru mózgu
Leczyć lub zapobiegać cukrzycy typu 2
Zwiększ swoją pamięć
Spraw, żebyś był mądrzejszy
Popraw wydajność fizyczną
Obniż ryzyko demencji
Obniż ryzyko infekcji

Zdrowotne działanie herbaty, pola herbaty

Czy jest jakiś dowód?

Chociaż większość z powyższych stwierdzeń wydaje się nieco naciągnięta, istnieją badania potwierdzające właściwości zielarskiej walki z chorobami.

Kciuki w górę w przypadku udaru i CVD

Jedno z najbardziej rozległych badań dotyczących korzyści zdrowotnych wynikających z zielonej herbaty zostało przeprowadzone w Japonii w 1995 i 1998 roku. Badanie, Wpływ zielonej herbaty i konsumpcji kawy na zmniejszone ryzyko wystąpienia udaru w populacji japońskiej, obejmowało 82 369 osób w wieku Od 45 do 74 lat, bez choroby sercowo-naczyniowej lub raka.

Wyniki tego badania wskazują, że “wyższa konsumpcja zielonej herbaty lub kawy zmniejsza ryzyko CVD i podtypów udaru”, a wniosek był następujący: “Większa konsumpcja zielonej herbaty i kawy była odwrotnie skorelowana z ryzykiem CVD i udarów w populacji ogólnej”.

Złe wieści na temat profilaktyki raka

W badaniu przeprowadzonym przez Cochrane Gynecological Cancer Group, opublikowanym w Internecie 8 lipca 2009 r., Krytycznie oceniono “wszelkie powiązania między spożywaniem zielonej herbaty a ryzykiem zachorowalności na raka i umieralności na raka”, a ich wnioski były następujące: “Nie ma wystarczających i sprzecznych dowodów, aby podać jakiekolwiek zdecydowane zalecenia dotyczące spożycia zielonej herbaty w profilaktyce raka. ”

Dobry do funkcjonowania poznawczego

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Bazylei w 2014 r., Zatytułowanym Ekstrakt z zielonej herbaty, poprawiający łączność parowo-czołową podczas przetwarzania pamięci roboczej, autorzy próbują ustalić, czy “spożycie ekstraktu z zielonej herbaty moduluje efektywną łączność mózgu podczas przetwarzania pamięci roboczej i czy parametry łączności są związane z wydajnością zadania “.

Ich wniosek był pozytywny, dostarczając dowodów na “korzystny wpływ zielonej herbaty na funkcjonowanie poznawcze, w szczególności na przetwarzanie pamięci roboczej na poziomie układu nerwowego …”

Nieprzekonywający

Te trzy przykłady nie są w żadnym wypadku wyczerpujące i chociaż istnieje pewna ilość dowodów na to, że zielona herbata ma korzyści zdrowotne, na ogół większość ekspertów wciąż wydaje się nieprzekonana i uważa dowody za co najwyżej niejednoznaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *