Lotniskowiec USA zestrzelił Irańskiego Drona

Co na to Prezydent Donald Trump?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump mówi, że okręt wojenny USA zniszczył irańskiego drona w Cieśninie Ormuz, po tym jak samolot zagroził statkowi lecąc w odległości 900 metrów od niego.

Powiedział, że USS Boxer, desantowy statek szturmowy, podjął „akcję obronną”, gdy dron zignorował „wielokrotne wezwania do stania i zagrażał bezpieczeństwu statku i załogi statku”.

„Dron został natychmiast zniszczony” – powiedział Trump.

„Jest to najnowszy z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom pływającym na wodach międzynarodowych”.

Iran odpowiada na pogłoski o zniszczonym dronie.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział, że nie jest świadomy jakiegokolwiek zestrzelenia irańskiego drona w Cieśninie Ormuz.

„Nie mamy dziś żadnych informacji na temat utraty drona” – powiedział Zarif dziennikarzom ONZ przed spotkaniem z sekretarzem generalnym Antonio Guterresem.

Pentagon powiedział w oświadczeniu, że incydent miał miejsce około 10 rano czasu lokalnego, ponieważ bokser przejeżdżał do Cieśniny Ormuz.

„Bezzałogowy system powietrzny (UAS) ze stałym skrzydłem zbliżył się do Boxera i zamknął go w zasięgu zagrożenia”, powiedział rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman w oświadczeniu, dodając, że „podjęto działania obronne”, aby zapewnić bezpieczeństwo statku i jego załogi ”.

Oświadczenie nie mówiło, do kogo należał dron, ale komendant Rebecca Rebarich, rzeczniczka Pentagonu, później potwierdziła, że ​​„oceniamy, że był to irański dron”.

Jak zwykle w takich sprawach, każdy ma swoją wersję, a dojście do prawdy może trochę zająć.