Dobre wiadomości dla lubiących kawę!

Chociaż kawa z umiarem jest powszechnie uznawana za dobrą dla naszego zdrowia, pozostają pytania – na przykład co z osobami wrażliwymi na kofeinę lub pijących duże ilości? Nowe badanie bada.

Kawa w filiżance
Nowe badania nad kawą potwierdzają i poszerzają zakres jego zalet.

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na ziemi.

Ze względu na swoją popularność, przez wiele lat przyciąga on wiele badań.

W końcu coś, co tak dobrze przeniknęło społeczeństwo, musi zostać zbadane pod kątem jego zalet i wad.

Naukowcy zgromadzili teraz sporo dowodów świadczących o tym, że kawa spożywana z umiarem może chronić przed niektórymi chorobami, a nawet przedłużyć żywotność.

Badania wykazały, że umiarkowane spożycie kawy może chronić przed chorobami układu krążenia, cukrzycą i chorobą Parkinsona, aby wymienić tylko trzy.
Luki w naszej wiedzy

Jednak dotychczasowe ustalenia pozostawiają pewne pytania bez odpowiedzi. Na przykład “umiarkowana konsumpcja” – która zazwyczaj oznacza trzy do pięciu filiżanek dziennie – w zależności od badania wydaje się być korzystna, ale wiele osób pije sześć lub więcej filiżanek dziennie.

Czy nadal cieszą się ochronnymi mocami kawy?

Ponadto, niektórzy ludzie mają zmiany genetyczne, które zmieniają sposób, w jaki metabolizują lub rozkładają kofeinę. W jaki sposób wpływają na te osoby? Podobnie, czy rodzaj kawy – mielona, ​​natychmiastowa lub bezkofeinowa – ma wpływ na wyniki zdrowotne?

W nowym badaniu stwierdza się, że spożywanie więcej niż trzech filiżanek kawy każdego dnia obniża ryzyko miażdżycy.

Inne badania próbowały odpowiedzieć na powyższe pytania, ale ponieważ mniej osób należy do tych kategorii, trudno było wyciągnąć solidne wnioski z dostępnych danych.

Niedawno naukowcy z National Cancer Institute (NCI) w Rockville i National Institutes of Health (NIH) w Bethesda, oba w stanie Maryland, postanowili uzyskać odpowiedzi.

Ich praca, która obejmuje dane ponad pół miliona osób w Wielkiej Brytanii, jest dziś opublikowana w JAMA Internal Medicine.
Ponowne otwieranie pytania dotyczącego kawy

Naukowcy odkryli, że zgodnie z przewidywaniami, osoby pijące kawę miały niższe ryzyko śmierci w trakcie obserwacji. Odkryli również, że to zmniejszenie ryzyka dotyczy osób, które każdego dnia piły osiem lub więcej filiżanek.

Dotyczyło to również osób, które metabolizują kofeinę wolniej lub szybciej niż normalnie i działa ona we wszystkich rodzajach kawy (chociaż korzyści były nieco mniej wyraźne w przypadku kawy instant).

Fakt, że ludzie, którzy przetwarzają kofeinę inaczej i ci, którzy piją kawę bezkofeinową, również dostrzegają korzyści, że kofeina nie jest głównym graczem w tym korzystnym związku. Kawa składa się z setek różnych chemikaliów, co sprawia, że ​​jest to trudny do złamania kod.

Jedną z grup chemikaliów, którymi zainteresowali się naukowcy, są polifenole, które występują w obniżonych poziomach w kawie instant. Potrzebna będzie jednak znacznie więcej pracy, aby zrozumieć, w jaki sposób pasują do większego obrazu.

Nowe badanie opiera się na danych obserwacyjnych, ale ze względu na dużą liczbę uczestników, autorzy podsumowują:

“Wyniki te dostarczają dalszych dowodów na to, że picie kawy może być częścią zdrowej diety i może zapewnić pewność tym, którzy piją kawę i cieszą się nią.”

Dzięki niezmiennej popularności badania nad kawą będą kontynuowane. Autorzy mają nadzieję, że przyszłe badania skupią się bardziej na tym, w jaki sposób przygotowanie kawy wpływa na wyniki zdrowotne.

Na razie wydaje się, że kawa ma ogromną wartość zdrowotną.