Jest wiele powodów by codziennie jeść jabłka

W wielu badaniach zbadano korzyści zdrowotne jabłek. Oto tylko niektóre oparte na dowodach korzyści zdrowotne, które można uzyskać z jedzenia jabłka:

  1. To może odstraszyć raka. Różne badania zbadano potencjał antynowotworowy jabłek. Na przykład, studium przypadku kontroli opublikowane w Reviews on Environmental Health wykazało, że jedzenie jabłek zmniejszyło ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Inne badanie, które zostało opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry, zidentyfikowano 12 związków triterpenoidów w skórkach jabłek, które hamowały rozprzestrzenianie się – lub całkowicie zabitych – różnych komórek nowotworowych, w tym wątroby, okrężnicy i komórek raka piersi. (Powiązane: Bogate w antyoksydanty organiczne skórki jabłek mają silne działanie antynowotworowe.)
  2. Pomaga w utracie wagi. Możesz dodać jabłka do swojej diety odchudzającej. Badanie na temat kobiet z nadwagą opublikowane w czasopiśmie Nutrition wykazało, że jedzenie owoców, takich jak jabłka i gruszki codziennie przez 12 tygodni spowodowało utratę wagi.
  3. Zapobiega to miażdżycy. Miażdżyca lub stwardnienie tętnic można zapobiec, jedząc jabłka lub pijąc sok jabłkowy. W badaniu na zwierzętach opublikowanym w czasopiśmie Nutrients, naukowcy odkryli, że polifenole w jabłkach zapobiegły tworzeniu się płytki nazębnej w tętnicach. Inne badanie na zwierzętach, które zostało opublikowane w czasopiśmie Lipids in Health and Disease, wykazało, że picie soku jabłkowego może zapobiec postępowi miażdżycy wywołanej dietą wysokotłuszczową ze względu na jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  4. Promuje wzrost włosów. Jabłka mogą być również korzystne dla osób, które cierpią z powodu utraty włosów. Badanie opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment wykazało, że związek zwany procyanidyną B-2 wyekstrahowany z jabłek promował wzrost włosów w modelu komórkowym.
  5. Chroni on przed zaawansowanymi produktami końcowymi glikacji (AGEs). AGEs to szkodliwe substancje związane przede wszystkim z utlenianiem cukrów we krwi, które ulegają karmelizacji pod wpływem utleniaczy. Następnie wiążą się one ze strukturami komórkowymi, powodując uszkodzenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie Phytochemistry wykazało, że liście jabłek wykazują silną aktywność antyAGE.
  6. Chroni to przed starzeniem się mózgu. Jabłka mają również działanie ochronne przeciwko starzeniu się mózgu. Jedno z badań przeprowadzonych na starszych myszach wykazało, że jabłka zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym i osłabieniu wydajności labiryntu. Inne badanie na myszach wykazało, że spożywanie soku jabłkowego zmniejszyło produkcję niezdrowego amyloidu-beta, które są związane z chorobą Alzheimera, w mózgu myszy.
  7. Wspomaga on zdrowie jamy ustnej. Jedzenie jabłek sprzyja również zdrowiu jamy ustnej i zapobiega chorobom. Badanie opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research wykazało, że kwercetyna w jabłkach wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe na patogeny przyzębia. Dodatkowo, polifenol jabłkowy chroni również przed niszczeniem komórek więzadeł przyzębia związanych z zakażeniem Porphyromonas gingivalis, według badań opublikowanych w Journal of Periodontology.
  8. Leczy biegunkę. Badania opublikowane w czasopiśmie “Arzneimittelforschung” wykazały, że spożywanie pektyny jabłkowej w połączeniu z rumiankiem skróciło przebieg biegunki i złagodziło związane z nią objawy.