Choroby przenoszone przez komary

Wielu Amerykanów myśli o komarach w kategoriach ogólnych: Ukąszenie komara wynika z komara. Istnieją jednak różne rodzaje komarów, a różne rodzaje komarów powodują więcej niż uciążliwość ogólnej zlokalizowanej reakcji alergicznej lub swędzącego czerwonego guza. Różne komary mogą rozprzestrzeniać różne rodzaje poważnych chorób.

Na przykład, rodzaj Culex komarów rozprzestrzenia wirus Zachodniego Nilu, zapalenie mózgu St. Louis i arboviridae. Komary należące do rodzaju Anophelus rozprzestrzeniają malarię. A potem komary Aedes – głównie Aedes aegypti, ale także Aedes ablopictus – rozprzestrzeniona żółta febra, denga, chikungunya i wirus Zika.

Jednym z głównych czynników, który przyczynia się do zdolności komara do skutecznego rozprzestrzeniania się choroby, jest jej szczególna preferencja dla siedliska. Culex pipiens, który rozprzestrzenia się na Zachodnim Nilu, uwielbia wodę stojącą, zanieczyszczoną i brudną. Gatunki Anopheles, które rozprzestrzeniają malarię, preferują stałe źródła wody, takie jak jeziora, stawy i bagna.

Natomiast Aedes aegypti, który rozprzestrzenia wirus Zika, dengę i chikungunya, jest komarem powodziowym, który może hodować w stosunkowo małych ilościach wody, w tym małych pojemnikach. W przeciwieństwie do Aedes ablopictus, który jest bardziej komarowym i mniej aktywnym w rozprzestrzenianiu się chorób, w tym wirusa Zika, Aedes aegypti ma szczególne preferencje dla obszarów miejskich.

Podsumowując, te preferencje środowiskowe wyjaśniają, dlaczego nastąpiła eksplozja wirusa Zika w wilgotnych, wilgotnych, gęsto zaludnionych środowiskach, takich jak Brazylia. Jak zapewne słyszeliście, w 2015 r. W Brazylii zaobserwowano około 4000 przypadków małogłowia noworodków, wielu z nich uważano za związanych z matczynym zakażeniem wirusem Zika.