Przywódcy NATO spotkają się w Londynie w grudniu

Przywódcy 29 krajów NATO spotkają się w Londynie w grudniu na specjalnym spotkaniu z okazji 70. rocznicy sojuszu, sekretarz generalny Jens Stoltenberg ogłosił 6 lutego.

Stoltenberg napisał na Twitterze, że brytyjska stolica była “idealną scenerią dla 70-letniej transatlantyckiej współpracy wojskowej, jako siedziby pierwszej kwatery głównej NATO w 1949 roku”.

Szefowie NATO będą mieli nadzieję uniknąć wielkiego dramatu zeszłorocznego szczytu w Brukseli, kiedy prezydent USA Donald Trump rozpoczął ostry atak na sojuszników, w szczególności Niemcy, aby nie wydawać wystarczająco dużo na obronę.

Mówiono o utrzymywaniu spotkania przywódców w Waszyngtonie – gdzie podpisano traktat założycielski NATO – ale w obawie przed nowym transatlantyckim kryzysem ministrowie spraw zagranicznych zgromadzą się w stolicy USA w kwietniu.
powiązane wiadomości

Mamata Banerjee robi wszystko, oprócz prowadzenia swojego rządu: Shivraj Singh Chouhan na wiecu Bengal
Główny naukowiec z Harvardu wierzy, że wśród nas mogą istnieć kosmici
Apple stawia pozew zbiorowy za rzekome “blokowanie wsparcia dla starych ładowarek”

Estonia zaoferowała również gospodarzom grudniowe spotkanie.

“Spotkanie w Londynie będzie okazją dla szefów państw i rządów sojuszniczych do stawienia czoła wyzwaniom bezpieczeństwa, przed jakimi stajemy teraz iw przyszłości, oraz do zapewnienia, że ​​NATO będzie nadal dostosowywać się, aby zapewnić bezpieczeństwo populacji blisko miliarda ludzi, “Stoltenberg powiedział w oświadczeniu.

Choć zgromadzi głównych liderów sojuszu na rozmowy, spotkanie nie będzie miało formalnego statusu szczytu.

Szczyty NATO odbywają się zwykle co dwa lata i kończą się formalnym, wiążącym oświadczeniem o celach i działaniach uzgodnionym przez wszystkich sojuszników, takim jak porozumienie z 2014 r., W celu wydatkowania dwóch procent PKB na obronę.

Należy jeszcze potwierdzić, czy oświadczenie zostanie wydane na grudniowym posiedzeniu, ale jedno nie zostało wydane na ostatnim takim spotkaniu w Brukseli w 2017 r.

Rocznica nadchodzi w delikatnym momencie dla NATO, z troską o trosce Trumpa o sojusz i chęć uszanowania swojego paktu na rzecz samoobrony.

Ze strony amerykańskiej Trump był niestrudzony w swojej krytyce europejskich członków NATO, oskarżając ich o swobodne korzystanie z ochrony oferowanej przez amerykańskie wojsko, a jednocześnie nie wydając wystarczającej ilości na własne siły zbrojne.
Przed objęciem urzędu Trump nazwał NATO “przestarzałym” i wkrótce po burzliwym szczycie w lipcu, zapytał, czy USA uszanują zasadę wzajemnej obrony sojuszu dla najnowszego członka Czarnogóry.