Czy kawa jest zdrowa? – Prawda czy mit

P: Ciągle widzę nowe nagłówki o tym, jak kawa jest naprawdę dobra dla ciebie, a następnie eksperci mówią o tym, jak kopnąć przyzwyczajenie do kawy. Czy kawa jest zdrowa ?!

Odp .: Nie jestem pewien, dlaczego kawa jest tak polaryzującym tematem odżywiania, ale w zależności od tego, co czytasz, poranek java albo szybko zabija cię, albo czyni cię nieśmiertelnym. A więc “Czy kawa jest zdrowa?” To naprawdę dobre pytanie.

Krótka odpowiedź brzmi “tak!” Kiedy patrzysz na badania, które zostały zebrane w ciągu ostatnich kilku dekad, większość naukowych znaków wskazuje na podstawowy fakt: wypijanie kilku filiżanek kawy dziennie nie przynosi dużego zdrowia ryzyko, a nawet może zwalczać stany zapalne i chronić przed przewlekłą chorobą.

Oczywiście wszystkie rzeczy wiążą się z zastrzeżeniami. Oto wyjaśniona głębsza prawda.
Czy kawa jest zdrowa? Badanie

Przez długi czas badania wykazały, że picie kawy wiąże się z większym ryzykiem chorób takich jak choroby serca. Później naukowcy zidentyfikowali problem z wieloma badaniami: nie kontrolowali innych zachowań. Jak się okazuje, pijący kawę są również bardziej skłonni do palenia, picia i bycia nieaktywnymi, wszystkie zachowania zwiększają ryzyko wielu chorób przewlekłych.

Nowsze badania pokazały, że jest odwrotnie. Picie kawy wiąże się teraz z niższym ryzykiem cukrzycy, udaru mózgu i zaburzeń poznawczych, takich jak depresja. Jednym z powodów może być fakt, że kawa jest bogata w silne przeciwutleniacze, a naukowcy uważają, że jest ona szczególnie skuteczna w zmniejszaniu stanu zapalnego. Jedno z ostatnich badań pokazało, że starsi ludzie, którzy spożywali więcej kofeiny, wykazywali o wiele niższy poziom stanu zapalnego niż ci, którzy tego nie robili. W innym niedawnym dużym badaniu ponad 200 000 osób stwierdzono, że osoby pijące kawę mogą dłużej żyć.

Korzyści bonusowe: Kawa może również zwiększyć wytrzymałość na ćwiczenia, gdy pijesz ją przed treningiem, dzięki ergogenicznemu działaniu kofeiny.
Jak pić kawę jako część zdrowego stylu życia

Z tymi wszystkimi dowodami możesz mieć wrażenie, że masz wreszcie powód, by ugryźć Frappucino. Nie tak szybko. Jest kilka rzeczy do rozważenia przed popijaniem zimnego naparu, tak jak wychodzi z mody.
1. Czy twój przyzwyczajenie do kawy maskuje inne złe nawyki?

Jeśli pracujesz 80 godzin tygodniowo, śpisz przez trzy godziny w nocy i nie masz energii, ponieważ żywisz się ciężkim posiłkiem, picie kawy bez przerwy w ciągu dnia jest problemem. To nie kawa; to fakt, że używasz kawy jako kuli. Pożądanie gorącej filiżanki na parze lub dwóch jest w porządku, będąc całkowicie uzależnionym od kawy do funkcji, nie jest.
2. Czy pijesz za dużo?

To nie jest woda, więc jeśli wybiegasz za burtę, to zepsuje się twoim trawieniem i potencjalnie twoim snem, co może mieć poważne konsekwencje. Badania pokazują, że picie do czterech ośmiu uncji kubków dziennie jest w porządku – to prawdopodobnie dwie filiżanki, w zależności od wielkości, którą zamawiasz. I może pozostać w twoim systemie przez bardzo długi czas, więc jeśli masz problemy z zasypianiem, trzymaj się picia kawy w AM.
3. Upewnij się, że pijesz odpowiedni rodzaj

Kawa jest jedną z najbardziej chemicznie obrobionych potraw na świecie (globalne zapotrzebowanie jest wysokie, więc metody jej uprawy często są intensywnym chemicznym nawozem – pestycydem – herbicydem intensywnym). Jest to dla ciebie złe (ponieważ pozostałości pestycydów mogą skończyć się twoją filiżanką) i naprawdę złe dla naszej planety. Wysoki popyt oraz fakt, że generalnie rośnie w biedniejszych krajach, oznacza również, że głównym problemem są praktyki związane z pracą. Kupuj ekologiczny i uczciwy handel, jeśli i kiedy możesz.
4. Pomyśl o tym, co w nim wkładasz

Weź filiżankę kawy o dużej zawartości przeciwutleniacza i wlej sztuczne śmietanki i cukier, i jest zrujnowana. Pij kawę czarną lub o minimalnym mleku ekologicznym lub zdrowych mleku roślinnym; staraj się wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować cukier. Bonus: spróbuj jednego z tych alternatywnych dodatków do kawy, aby wstrząsnąć swoim nawykiem.